Čínske národnostné menšiny v sevrozápadnej Číne.
Takže, dlho som sa neozvala ale keď som konečne tu, rozhodla som sa že si povieme niečo o severozápadnej Číne.
V severozápadnej Číne žijú napríklad Uyguri, moslimovia ktorí nemajú príliš radi keď sa Han chcú dostať do tej ich provincie. Konzervatívnejší sa predvádzajú v dlhých plášťoch, topánkach po kolená, klobúkoch lemovaných kožušinou a ženy nosia šály. Kašgar na západnom okraji púšte Taklamakan je domovom mnohých Uygurov. (pozri dole)
Potom sa tu náde aj milión Kazachov, z ktorých veľa utieklo do Číny keď skončila ruská revolúcia v roku 1917. Veľa ich nájdeme v horách a na brehoch Tianchi. Sú to moslimovia. Žijú vo voľnej prírode ako posledné etníkum čo sa Číne nepáči a sťahuje ich do miest.
Ďalej tu žijú kyrgyzské rodiny ktoré hovoria turkickým jazykom a vynačujú sa tým že sú to moslimovia a majú kočovnú tradíciu. Veľa ich sem utieklo z Kyrgyzstanu po povstaní proti ruskej nadvláde v roku 1916. Sústreďujú sa severne od Kashgaru.
Ďalšie národnosti ako napríklad Uzbekovia a Tatári tiež hovorí turkickým jazykom. Potom tu žijú aj mongolské kmene ktoré zjednostil Džingischán a ich potomkovia sú rozptýlení po Vnútornom Mongolsku, Xizang, Qinghai, Xinjiang Uygur a na severovýchode Číny. Ich náboženstvo je tibetský buddhizmus. Dole je mongolská miss ktorú sme v roku 2010 mohli vidieť aj na Miss World ale nevyhrala, volá sa Sarnai Amar.
Sú tu aj Huiovia a tí sú moslimskí potomkovia čín. konvertitov k islamu. Sústreďujú sa v Xinjiang, Gansu, Qinghai, a v Ningxia. Huiskí muži nosia biele čapice.
Mandžuovia tu založili v roku 1644 dynastiu Qing tu dodnes žijú, hlavne ich kmeň Sibo. Odvtedy čo už nie je Qing ale Čína je republika, mandžuov žije v Číne veľmi málo a ich tradície skoro vymizli. Dnes žijú v biede zatiaľ čo za Qing Číne vládli a vládca bol zvyčajne tak bohato oblečený že sa nad ním pozastavovali ľudia a keď cestoval z alebo do paláca, niesli ho na nosidlách alebo v uzavretom pekinskom vozíku. Keď zanikla Qing, vznikol problém ako sa uživia lebo všetci mandžuovia sa naučili pohŕdať prácou a štúdiom, dokonca sa vzdali aj svojich obľúbených koníčkov medzi ktoré patrila aj jazda na koni či strelba z luku čo z nich kedysi dávno robilo priebojný národ ktorý vládol nad Čínou ráznou a mocnou rukou. Madžuské ženy nosia dlhé šaty rovného strihu s ružovou vestou starodávne topánky s potpätkom uprostred a vlasy vyčesané do drdolu alebo na doštičke pokrytej saténom. Majú väčšinou napudrované tváre a pery namaľované poriadne na červeno lebo takto sa hlásia k svojmu pôvodu.
Komunita obyvateľov Tadžikistanu ktorí žijú na zápoadnom okraji Xinjiang a sú iránskeho pôvodu. Hovoria dialektom perštiny a je ich tam asi 35000 najviac v meste Tashkurgan. Pootm tu žijú aj Rusi kotrí sem prišli pred revolúciou roku 1917.